VUOSIKATSASTUKSEN  MUISTILISTA

Katsastukset tehdään laitureittain määräpäivinä ja alkavat klo 18:00!

Sytytä veneen kulkuvalot merkiksi siitä, että vene on valmis katsastettavaksi!

Valmistaudu  esittämään:

Tänä vuonna runkokatsastetut veneet:

        - uuden katsastuspöytäkirjan molemmat paperit (valkoinen ja keltainen)


Muut veneet:

        - viimeiset katsastuspöytäkirjat (keltaiset paperit)


- venetodistus

- rekisteritodistus

- VHF, tutka yms. luvanvaraisten laitteiden luvat

- sammuttimet tarkastettuina. Vuoden 2019 leima, tai valmistuspäivä, stanssattuna.

- hätäraketit ja -soihdut, oltava voimassa veneilykauden loppuun, tai led-hätämerkinantolaite.

- pelastusliivit ja muut katsastuksen yhteydessä tarkistettavat pakolliset varusteet.

       - paukkuliivit testattuina + voimassaolevat varapatruunat.

- mahdollisten nestekaasulaitteiden asennus- ja/tai tarkastustodistukset

Tänä vuonna tulemme erityisesti KLV:ssä tarkastamaan että kaasulaitteet ovat asianmukaisesti tarkastettu. Vuonna 2018 tarkastaja kertoi löytäneensä satamassa neljä vuotavaa kaasulaitetta samana päivänä!

KLV KATSASTAJAT 2020


Katsastuspäällikkö

Gunnar von Schantz, 0400 442 504
katsastus@kivenlahdenvenekerho.fi

 
Katsastajat 2020

Toni Haapa-aho, 044 353 0554,
toni.haapa-aho@rokki.net
Miika Honkanen, 040 838 3404,
m.honkanen@alcar.fi
Jussi Hukka, 050 586 4606,
jussi.hukka@saunalahti.fi
Antti Järvenpää, 040 542 8913,
anttija64@gmail.com
Erno Kniivilä, 050 376 2001,
erno@kniivila.com
Rainer Lahnaviiki, 050 447 1415,
rainer.lahnaviiki@kolumbus.fi
Mika Laine, 040 716 3184,
mlaine@mmm.com
Patrik Lohman, 040 502 4288,
pate.lohman@gmail.com
Tommi Malinen, 050 349 9864,
tommi.malinen@elisanet.fi